Edmund Bialas
abc_poz.jpg

Edmund Białas (ur. 15 sierpnia 1919 w Poznaniu, zm. 24 lipca 1991 w Poznaniu), piłkarz polski, zawodnik Lecha Poznań, reprezentant Polski, trener.
Występował na boisku jako napastnik. Od 1931 był związany z poznańskim Lechem (pod różnymi nazwami klubu), najpierw jako piłkarz, potem trener. Był pierwszym zawodnikiem Lecha, który wystąpił w kadrze narodowej (1948); powołanie do reprezentacji otrzymał już w 1939, ale mecze (z Bułgarią i Jugosławią) nie doszły do skutku po wybuchu II wojny światowej. Okres okupacji spędził w Rzeszowie (wysiedlony przez Niemców). Łącznie zaliczył w zespole narodowym dwa mecze.
Jako zawodnik Lecha tworzył z Teodorem Aniołą i Henrykiem Czapczykiem słynny tercet napastników "A-B-C". W ekstraklasie piłkarskiej wystąpił w 64 meczach, strzelając 26 bramek. Nosił boiskowy przydomek "Kosiba". W 1951 zakończył karierę zawodniczą i podjął pracę instruktora piłki nożnej w Lechu; kilkakrotnie prowadził pierwszy zespół (m.in. 1965-1966, 1969-1972). Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Od ponad 10 lat co roku w Poznaniu organizowany jest memoriał im.Edmunda Białasa, na którym to, licznie gromadzą się młodzi ludzie, rodzina, media, oraz dawni przyjaciele Edmunda.
Ma syna Andrzeja Białasa oraz wnuczkę Alicję, urodzoną 16 dni po jego śmierci.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License