Ryszard Kuźma
150px-Ryszard_ku%C5%BAma.JPG

Ryszard Kuźma (ur. 6 stycznia 1962 w Sieteszy) – polski piłkarz i trener z licencją UEFA Pro, absolwent AWF Warszawa, obecnie asystent trenera Lecha Poznań.

Kariera trenerska


Ryszard Kuźma przez wiele lat związany był z rzeszowską Stalą, której jest wychowankiem. Pracę szkoleniową rozpoczynał z młodzieżą (rocznik 1976 i młodsi) w Stali Rzeszów, a jej ukoronowaniem było zakwalifikowanie się juniorów Stali do Finałów Mistrzostw Polski w których zajęli 5 miejsce. Oprócz drużyn młodzieżowych i seniorskich Stali Rzeszów prowadził także Izolatora Boguchwała, Wisłokę Dębica, Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Sokołowiankę Sokołów i Pogoń Leżajsk. Swoją macierzystą Stal Rzeszów prowadził trzykrotnie, po raz ostatni do 31 października 2005 r., kiedy został zwolniony po porażce z Motorem Lublin.
Od 16 grudnia 2005 r. prowadził zespół Motoru Lublin. 6 czerwca 2007, po bezbramkowym wyjazdowym remisie z Sandecją Nowy Sącz, Ryszard Kuźma wprowadził Motor Lublin do ówczesnej II ligi, co jest jego największym sukcesem w karierze trenerskiej.
26 maja 2008 za osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej i sportu za rok 2007, Ryszard Kuźma został uhonorowany nagrodą w wysokości 20 000 zł przez Miasto Lublin. Samorząd lubelski docenił w ten sposób awans do rozgrywek szczebla centralnego II ligi piłki nożnej. Jest też laureatem konkursu na Trenera Roku w województwie podkarpackim.
W czerwcu 2008 Ryszard Kuźma odebrał licencję trenerską UEFA Pro, upoważniającą do prowadzenia drużyn z najwyższych klas rozgrywkowych wszystkich lig Europy.
5 czerwca 2009, po spadku Motoru Lublin do nowej II ligi i braku prolongaty kontraktu ze strony zarządu dotychczasowego klubu, Kuźma został asystentem trenera Lecha Poznań, a prywatnie swojego znajomego, Jacka Zielińskiego.


Źródła:
90minut.pl,wikipedia.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License